Hvar - vila 80 m od moře, 3 apartmány pro 2+2 osoby, terasa, zahrada, houpací sítě, úžasný klid a relax,...
Ostrov HVAR je jedním z největších dalmatských ostrovů. Jeho délka je 68 km a rozloha 300 km2. Ostrov je protáhlého tvaru a obývá ho přes 11 000 obyvatel. Hvar je velmi hornatý, nejvíce sídel je soustředěno v severozápadní, nejširší části. Z jižní strany je pobřeží velmi strmé, velmi málo obydlené. Severní i jižní pobřeží Hvaru však ukrývá nespočet nádherných zátok a pláží. Někeré z těchto zátok nabízí také ubytování. Středem ostrova se táhne horský hřbet Sv. Nikola se stejnojmenným nejvyšším vrcholem 628 m. V severní části přechází tento hřbet v úrodnou pánev - Starigradsko polje (Velo polje), která je hlavní zemědělskou oblastí na ostrově. Po ostrově se můžete pohybovat dobrou sítí silnic.
Destinace na ostrově Hvar
Mezi nejnavštěvovanější destinace na Hvaru patří město Hvar, Jelsa, Stari Grad, Vrboska nebo menší sídla Basina, Zavala, Sveta Nedjelja, Sućuraj a Milna. Do vnitrozemské osady Humac, můžete zamířit za památkami lidové architektury, vínem a dobrou kuchyní. Naše ubytování je v menším letovisku Sveta Nedjelja - apartmány DIEGO.
Sveta Nedjelja - je menší poklidné letovisko ležící na jižním pobřeží ostrova Hvar, zasazené do úchvatné přírodní scenérie horských hřebenů, borovicových hájů, vinic a křišťálově čistého moře. Na východním konci letoviska se nachází kouzelná písčitooblázková pláž s pozvolným vstupem do vody, vhodná pro rodiny s dětmi. Blízko této krásné pláže nabízíme VILU DIEGO. Ve Svete Nedjelji je jen pár restaurací a obchůdek s potravinami. Původní osada se rozprostírá pod nejvyšším vrcholem ostrova Hvar, pod horou Sv. Nikola (628 m n. m.). S rozvíjejícím se cestovním ruchem se obec rozšířila až na pobřeží. Vysoké strmé útesy nad mořem a mohutné horské hřebeny lákají do Svete Nedjelji milovníky divoké přírody i sportovního lezení.
Podnebí ostrova Hvar
Ostrov Hvar je někdy nazýván chorvatskou Madeirou, protože má největší počet hodin slunečního svitu na chorvatském Jadranu (2 178). Ostrov má velmi příznivé podnebí, mírné zimy a teplá léta. Podnebí je příznivé jak lidem, tak rostlinám. I přes vysoké letní teploty je ostrovní klima příjemnější než na pevnině. Průměrná teplota vzduchu je 16,5 stupně (lednový průměr je pouze 8,8 stupně). Sníh na ostrově téměř neznají, pokud se objeví, pak pouze na pár hodin.
Flora na Hvaru
Někdy se o Hvaru mluví také jako o voňavém nebo bylinkovém ostrově. Mimo hojně rostoucí macchii tu roste také mnoho divokých aromatických bylin jako šalvěj, fenykl, oregáno, kopr, mateřídouška, levandule nebo rozmarýn. Především levandule se zde také pěstuje k „průmyslovému zpracování“. Vonné oleje z rozmarýnu a levandule se na Hvaru vyráběly už v 16. století. Pokud budete na ostrově v průběhu června - července, kdy zrovna levandule kvete, budete okouzleni. Lány levandule na Hvaru uvidíte v oblasti kolem vesnice Brusje v severozápadní části ostrova nebo také kolem obce Humac. Přímořská letoviska na Hvaru rovněž zkrášluje bujná středomořská vegetace - datlovníky, tamaryšek, opuncie, oleandry, olivovníky nebo agáve. V minulosti byl ostrov Hvar pokrytý borovicovými lesy, které byly zdevastovány člověkem v průběhu několika staletí v souvislosti s potřebou dalších pastvin a spotřebou dřeva. Po rozsáhlých lesních porostech zůstaly pouze nepatrné zbytky (Pakleni otoci, některá místa pohoří Sv. Nikola). Ničivé dílo lidské činnosti dokonávají požáry, které se v suché krajině rychle šíří (na ostrově nejsou žádné povrchové toky a minimum sladkovodních pramenů). Pitná voda je v současné době na ostrov přiváděna podmořským vodovodem z pevniny.
Fauna na ostrově Hvar
I fauna je na tak malé území poměrně bohatá. Jedná se především o drobnou zvěř - zajíc, koroptev, orebice řecká, kuny, veverky. Radost přinesou do našeho života všudypřítomné vlaštovky, skřivani. V krasových oblastech žije i několik druhů netopýrů. Z větších zvířat to jsou pak ovce, kozy, osli a muly. Nejbohatší fauna je ovšem ta podmořská. Samozřejmě je zde pestrá škála ryb, ale i různí žahavci, jako sasanky, rohovitky (podobné korálům - ty jsou jen ve větších hloubkách). Při potápění můžeme vidět hlavonožce, plže nebo korýše.
Doprava na ostrov Hvar
Na ostrov Hvar se můžete dostat pohodlně trajektem. Ze Splitu do Stari Gradu, nebo z Drveniku na nezvýchodnější výběžek Hvaru - Sućuraj.