lasty okno 2

apartmány v Chorvatsku - Rogoznica, Ražanj

Apartmán PLANINIČ

Vila 40 m od oblázkové pláže, AP pro 5 osob, velká terasa, TV+sat, klima, wi-fi, vhodné pro rodiny s dětmi...

cena od: 134€
Apartmán Apartmán PLANINIČ

Apartmán SUZANA

Vila 200 m od moře, 3 AP pro 2 osoby, letní kuchyně, klima, wi-fi, klidné okolí...

cena od: 56€
Apartmán Apartmán SUZANA

ROGOZNICA - Populární turistické městečko leží na dalmatském pobřeží v Chorvatsku, 25 kilometrů jihovýchodně od Šibeniku, v hluboké zátoce Luka Rogoznica chráněné před větrem. Z magistrály k ní vede odbočka (cca 2 kilometry). Rogoznica má 825 stálých obyvatel a disponuje malým přístavem pro osobní dopravu a jachtařským přístavem, marinou Frapa Rogoznica, která se pokládá za nejkrásnější na Jadranu. Centrální část mariny se nachází se na umělém ostrůvku.

 

Rogoznica se nachází na poloostrůvku, jenž byl původně ostrovem zvaným Kopara. S pevninou byl spojen náspem teprve v 19. století. Na pobřeží se v posledních letech hodně rozšířila nová výstavba, a to nejen podél mořského břehu, ale i do svahů nad ním.

 

Městečko je turisty vyhledávané kvůli členitému pobřeží s dostatkem stromů, které nabízí pěkné koupání a klidnou rekreaci. Ve staré části Rogoznice se nachází spousta restaurací, zmrzlinových stánků, kaváren, kulturní centrum a malý rybářský přístav. Během sezóny zde probíhají večerní kulturní představení pod širým nebem. V nové části Rogoznice je informační centrum s internetovým připojením, lekárna, pekárna, pizzerie a obchody.

 

V těsné blízkosti mariny Frapa je k vidění zajímavý přírodní jev, jezero Dračí oko, jenž je spojeno s mořem, a tudíž je slané. V jezerní vodě panují zvláštní podmínky. V jeho spodní vrstvě není kyslík, jen sirovodík, takže tato část jezera je bez života. V jeho horních vrstvách je kyslíku dostatek, proto jsou zde podmínky podobné jako v moři. Žijí tu například ústřice, raci, langusty a humři, a to v hojných počtech. O jezero se díky jeho zvláštnosti zabývají mnozí odborníci a hydrologové.

 

Historie a památky

 

Část Rogoznice, která leží na pevnině, byla osídlena již v roce 1390. Nedaleký ostrůvek byl osídlen až v roce 1518, když na něho obyvatelé z pevniny uprchli před tureckou armádou.

Na nejvyšším místě nad městečkem jsou k vidění zbytky nedostavěné napoleonské pevnosti ze začátku 19. století. Na další straně se nad Rogoznicou nachází starý větrný mlýn. Ve staré části městečka, u gotického hřbitovního kostela svatého Mikuláše na Rogoznickém polji je několik bogomilských náhrobků - stećků. Směrem k mysu Ploča stojí středověký kostelík svatého Jana Trogirského z 12.-14.století.

 

Dovolená v Rogoznici - V Rogoznici nehledejte hotelové komplexy, můžete se zde ubytovat v soukromých pokojích a apartmánech nebo v malých soukromých kempech (minikempy). Ubytování nabízí i marina Frapa.

 

Městečko nabízí hezké koupání na oblázkových plážích s pozvolným vstupem do vody na hlavní pláži i v okolních nevelkých zátokách Ložnice, Ražanj aj. Voda je zde průzračná a čistá. Také se tu nacházejí pláže se skalnatými plotnami v blízkosti borových hájů. Koupat se můžete i na malých blízkých ostrůvcích jako je Lukvenjak, Movar atd.

 

Rogoznica má dobré podmínky především pro vodní sporty, jako je jachting (Marina Frapa), windsurfing, potápění, podmořský rybolov nebo šnorchlování. U mariny Frapa bylo vybudováno moderní sportovní centrum, které zahrnuje venkovní bazén, tenisové kurty, stolní tenis, kuželky, fitness, squash a saunu. Dále si zde můžete vyzkoušet šerm, jehož škola se tu provozuje od roku 1987. Také v městečku působí šermířský klub Galeb, při němž se pořádá mezinárodní kemp.

 

RAŽANJ - je malá dědinka nacházející se mezi městy Primošten a Rogoznica. Krásné přírodní prostředí v podobě borovicových lesů, nádherných zátok a pláží a průzračného moře je jedním z největších lákadel této destinace. Ražanj je klidná dědinka, která nenabízí toliko noční zábavy, to vše ale nabízí právě Rogoznica, která se nachází nedaleko. Ale právě díky tomuto klidu je Ražanj výborným místem pro klidnou rodinnou dovolenou v panenské přírodě. Moře je zde nesmírně čisté.

 

Pláže Ražanj - V severní části Ražanje se nachází dvě pěkné oblázkové pláže. Krásná, asi 150 m dlouhá oblázková pláž Varoš a menší pláž Ljoljinica-Mezaroca. Obě jsou vhodné pro děti, vstup do moře je tu pozvolný. Na mnoha místech pobřeží v Ražanji je také možnost koupání z upravených betonových mol. V jižní části poloostrova, mimo civilizaci, se uprostřed divoké přírody nachází oblázková pláž Movar.

 

Zajímavosti v Ražanji - Západně od obydlené části Ražanje se zhruba uprostřed poloostrova protkaného sítí suchých kamenných zídek nachází 120 m vysoký kopec Movar se stejnojmennou pevností, postavenou Napoleonovou armádou. K pevnosti vede od silnice pěšina dlouhá asi 400 m a jsou z ní krásné panoramatické výhledy do okolí.

Poloostrovem vede ještě jedna pěšina dlouhá asi 1,5 km, která vás zavede do zátoky s pěknou oblázkovou pláží Movar. Zde však žádné vybavení nehledejte, jen přírodu.

Můžete dojít až k mysu Movar s kapličkou sv. Anteho z konce 18. století. Dne 13. června se tu každoročně koná mše (začíná v 9 hodin).

Na jižním cípu poloostrova se nachází mys Punta Planka s kostelíkem sv. Jana Trogirského (crkva sv. Ivana Trogirskog) a malým majákem na přilehlém útesu Planka. Můžete se sem dostat pěšky od silnice (asi 900 m) nebo na kole. Místo je to klidné, až magické, zvlášť při západu slunce.