lasty okno 2

Apartmány v Chorvatsku - Podgora

Apartmán Capt. KRZANIC

Centrum Podgory, AP pro 6 osob u moře, 30 m oblázková pláž, 3 ložnice, terasa s výhledem, klima, garáž...

cena od: 117€
Apartmán Apartmán Capt. KRZANIC

PODGORA - Oblíbené přímořské letovisko Podgora leží 9 kilometrů jihovýchodně od Makarské a 3 kilometry na jih od Tučep. Leží pod Jadranskou magistrálou, takže v ní neslyšíte dopravní ruch. Na jejím severozápadním okraji je malý přístav a na opačné straně je několik hotelových komplexů. Městečko má 1 450 stálých obyvatel. Je to moderní a dynamické letovisko. Podgora by mohla být v budoucnu lázeňským městečkem, protože zde vyvěrá několik sladkovodních pramenů, z nichž je zatím jeden léčivý, jmenuje se Klokun.

 

Místní obyvatelé se stále věnují tradičnímu způsobu obživy. Převažuje rybolov a zemědělství. Stále je tu funkční trauler, který slouží ke komerčnímu rybolovu. Ze zemědělské činnosti převažuje pěstování olivovníků, vinné révy a zeleniny.

 

Historie

Původní Podgora měla dvě části. Stará byla vysko v horách, zničilo ji ale v roce 1962 zemětřesení a její obyvatelé ji už neobnovili. Nová část vznikla u moře pod magistrálou a zažila v posledních 40 letech velký boom. Stalo se z ní rušné, oblíbené a vyhledávané letovisko. Hlavně na jižním okraji vesnice vzniklo několik hotelových komplexů, soukromých rodinných vil a domů s možností ubytování. V celé Podgoře je také mnoho restaurací a kaváren.

 

Památky

Osady Marinovići a Roščići nacházející se v Horní Podgoře se pyšní dvěma obrannými protitureckými věžemi ze 17. a 18. století. Při zemětřesení v roce 1962 byl zničen barokní letohrádek patricijské rodiny Mrkušićů. Zbyla z něho pouze vstupní branka do bývalého parku a osmiboká kaple. Barokní kostel svaté Tekly byl při zemětřesení také poničen, ale později byl znovu opraven. Nad přístavem se tyčí památník, „Rackova křídla", postavený v roce 1962 na počest založení jugoslávského námořnictva. Památník má podobu obrovského křídla racka. Ve stejném roce byl také v Podgoře postaven moderní kostel.

 

Dovolená v Podgoře

Podgora nabízí širokou škálu ubytovacích kapacit. Nachází se zde několik hotelových komplexů (Aurora, Minerva, Podgorka,...), soukromé vily, penziony a apartmány, kde se můžete ubytovat. Je tu také kemp, Sutikla.

 

Podél celého letoviska se táhne krásná, dlouhá, ale celkem úzká pláž, která je převážně oblázková místy písečná. Lemují ji borovicové stromy a další rostliny. Pláž se sice v minulých dočkala úpravy, která ji rozšířila, ale stále přes hlavní sezónu je plná. Pláž Centar se dokonce dočkala ocenění tzv. Modrou vlajkou.

 

Pokud máte rádi sport, tak se můžete v Podgoře také realizovat. Především jsou tu oblíbené vodní sporty jako je vodní lyžování, potápění, jachting a windsurfing, který zde má i školu. I na souši si můžete zahrát další sporty, např. plážový volejbal, tenis, basketbal nebo malou kopanou. Ve vesnici je i půjčovna sportovních potřeb.

 

Přes léto se v Podgoře konají Rybářské večery, při kterých hraje tradiční lidová hudba. Od června do září zde probíhá Podgorské kuturní léto, kde se můžete těšit na různá divadelní představení hostujích divadelních souborů a koncerty dalmatských kapel. Největší slavnost zažívá městečko v polovině srpna, kdy je slavnost na počest místního patrona svatého Vincenta a zároveň je to den Podgory. Každý večer se můžete vyrazit pobavit do místních restaurací a barů, některé jsou otevřené dlouho do noci.

 

Tip na výlet

Pokud vás přestane bavit opalování na pláži a koupání v moři, můžete se vydat na procházku po promenádě lungo mare do Tučep, které jsou vzdálené 4 kilometry severozápadním směrem. Celá trasa vede podél pobřeží, cestou se tak můžete kochat krásnými přírodními scenériemi a výhledy na moře.